Quantcast
Channel: Hledám zdraví
Viewing all 1009 articles
Browse latest View live

Bolesti dolních končetin

$
0
0

 

Asi dva měsíce mě bolí levá kyčel a levé koleno. Přes den je vše v pořádku, bez bolesti, ty přicházejí až noci, během spánku. Je mi 67 let jsem, již 5 let se 3x týdně věnuji pohybové aktivitě pod vedením trenérky v ženském fitku. Myslíte si, že jednou z příčin mých problémů a může bolesti dolních končetin způsobit dlouhodobá fyzická zátěž?

Děkuji za odpověď. Marie

Na dálku si netroufnu odhadnout. Bylo by lépe, kdybyste se obrátila na ortopeda. V 67 letech jsou již bolesti dolních končetin způsobeny degenerativní změnou kloubů (artróza).

Příspěvek Bolesti dolních končetin pochází z Hledám zdraví


EKG nález

$
0
0

Dobry den, čo znamena pri vyšetrení EKG, v náleze mam uvedene IBPRT so sekundarnymi repolarizacnymi zmenami . Dakujem

EKG nález je jedoznačný. Doslova to je Inkompletní blok pravého Tawarova raménka s druhotnými repolarizačními změnami. Jde o velmi lehký stupeň srdeční arytmie, který se často ani neléčí.

Příspěvek EKG nález pochází z Hledám zdraví

Jdu na kolonoskopii

$
0
0

 

Mám problém se zvětšenou prostatou 85 cm a uzavírá mi konečník, že s obtížemi jdu na velkou stranu. Pan doktor se mi díval do konečníku a napsal toto: Res: stp. polypectomiam recti-adenom LGD v 15 cm a jsem objednán za měsíc na kolonoskopii. Můžete mi prosím vysvětlit., co to přesně znamená.

Pan doktor napsal, že bylo provedeno odstranění slizničního polypu (výchlipky) a ve vzdálenosti 15 cm od konečníku je adenom (nezhoubný nádorek). Ten lze při kolonoskopii odstranit. Tím se vysvětlují vaše potíže se stolicí.

Příspěvek Jdu na kolonoskopii pochází z Hledám zdraví

Bolesti v podbřišku

$
0
0

Dobrý den, bolí mě pod břichem hodně na levé straně,střílí mi to do ledviny, jsou to bolesti v podbřišku, kdy nemůžu prudce vstát, když to udělám píchne mě to v podbřišku. Cítím to hodně a nevím co s tím. Mívám bolesti v podbřišku dost často, vždycky mi to ale zmizí a znovu objeví. Nyní už mě bolesti drží dlouho, prosím o radu.

Tyto bolesti v podbřišku na dálku nevyřešíme, prosím navštivte svého lékaře.

Příspěvek Bolesti v podbřišku pochází z Hledám zdraví

Screening děložního čípku

$
0
0

Už jste letos byla na preventivní  kontrole u svého gynekologa?  Že ne? Pak byste neměla otálet a napravit to. Ročně se v naší zemi diagnostikuje kolem tisíce nádorů děložního čípku a téměř 400 žen na toto onemocnění každý rok zemře.

Vývoj v Evropě

Vývoj nemoci v Evropě

 

 

Na sto tisíc žen u nás připadá devatenáct až dvacet nově odhalených onemocnění za rok. To je vysoká incidence ve srovnání s vyspělými zeměmi, které se dostávají pod deset nových případů na sto tisíc žen. Tato statistika nás řadí až na 13. místo v EU a 11. místo v rámci Evropy.

 

 

 

 

Incidence v zemích východní Evropy + v ČR

 

 

Screening rakoviny děložního čípku

 

zdravý děložní čípek

zdravý děložní čípek

V České republice není dostatečně efektivní vyšetření děložního čípku, upozorňují gynekologové Nemocnice Na Homolce.  Není to jen nedostatkem dosud využívaných metod, ale i nekázní pacientek. Každá žena by totiž měla 1x za rok navštívit svého gynekologa k vyšetření.

děložní čípek s nádorem

děložní čípek s nádorem

napadený čípek rakovinnými buňkami

napadený čípek rakovinnými buňkami

 

 

 

 

 

Jak probíhá?

 

Je sousmotek vatyčástí běžného gynekologického vyšetření. Vyšetření děložního čípku se používá k zachycení buněčných změn na jeho povrchu. Při běžném gynekologickém vyšetření v zrcadlech, proběhne ještě stěr z děložního hrdla (cytologii), který se provádí vatovým tampónem.

Postup je velmi jednoduchý.

Lékař vám bude do pochvy postupně zavádět několik špejlí se smotkem vaty nebo speciální kartáčky. Provede stěry z děložního čípku a vstupu do děložního kanálu. Odběry v žádném případě nebolí a trvají jen několik sekund.

Buňky z vatového tampónu se rozetřou na podložní sklíčko a obarví. Zpravidla se už provádí pod mikroskopem v laboratořích.

 

Běžně se v naší republice dosud používá tato metoda cytologie, při níž se buňky odebrané z děložního čípku kartáčkem nanášejí na sklíčko. Tím se bohužel vzorek částečně znehodnotí, protože řadu buněk se na sklíčko vůbec nepodaří přenést, některé se přenosem poškodí, další se na sklíčku překrývají apod., což výsledky mikroskopického vyšetření může významně zkreslit.

 

Nový screening děložního čípku

Odběrovka liquid based cytologie

Odběrová sada liquid based pro nový screening

Gynekologie Na Homolce proto už před rokem zavedla do své praxe nové laboratorní testy a nový postup v záchytu a sledování rizikových pacientek, který je spolehlivější než dosavadní celorepublikově zavedená praxe. Metoda odběru cytologie na sklíčko, používaná už padesát let, má totiž jeden závažný nedostatek – spolehlivost, že se případné patologické změny buněk odhalí, je jen 60 až 80 procent.

Nemocnice spolupracuje s Bioptickou  laboratoří v Plzni, která poskytuje spektrum spolehlivějších laboratorních testů.

Jsou to

  1. rozšíření o testy na přítomnost virů HPV a jejich specifikaci
  2. cytologický rozbor spolehlivější metodou LBC
  3. obranný molekulárně-genetický test schopnosti buněk zajistit ochranu před vznikem zhoubného nádoru děložního čípku,tedy test‚ protinádorové brzdy, jak je obrazně nazýván.

Díky spolehlivějším výsledkům lze prodloužit interval sledování u těch klientek, které mají testy negativní, více se věnovat těm rizikovějším a s vysokou pravděpodobností vytipovat ty, které jsou v ohrožení. Těm pak lze zajistit  tu nejlepší odbornou pomoc.

Víte, co je?

Cytologie, neboli buněčná biologie je věda zabývající se studiem buněk. Zahrnuje anatomii buněk a jejich fyziologii, vlastnosti a chování ve vztahu k životním funkcím organismu, a také buněčný cyklus, dělení a smrt buňky; v našem případě tedy buňkami děložní sliznice.

 

Jak funguje nový screening

Automatický mikroskop

Automatický mikroskop

Nová metoda byla vyvinuta v USA a přechází na ni většina států západní Evropy. Rozdíl spočívá v tom, že buňky se ponořením a protřepáním kartáčku opatrně přenesou do ochranného roztoku a na sklo se pak přendají až v laboratoři pomocí speciálního přístroje. Vytvořená tenká vrstva buněk na skle je základem kvalitního a velmi spolehlivého výsledku mikroskopického rozboru. Kromě pracovníků laboratoře výsledky vyhodnocuje také speciální software.

 

 

Výhody pro nový screening děložního čípku

 

Imager – počítačová analýza obrazu

Imager – počítačová analýza obrazu

Jedná se o metodu tzv. liquid based cytologie (LBC – ThinPrep Pap test), tedy o přenos setřených buněk z povrchu děložního čípku do speciálního tekutého média, které udržuje odebrané buňky v nezměněné kvalitě po dobu několika týdnů. Kromě zmíněné vysoké kvality zhotovených preparátů určených pro mikroskopické hodnocení je třeba jako výhodu zdůraznit zařazení počítačové analýzy obrazu (Imaging system), která výrazně zpřesňuje diagnostiku a rozpozná i ojedinělé přednádorové či nádorové změny.

Další výhodou tohoto vyšetření je možnost v časovém odstupu i několika týdnů požadovat další doplňková vyšetření, např. HPV test, aniž by žena musela opět navštívit svého gynekologa.  Lidská chyba této metody je eliminována na minimum.

 

Nová metoda bohužel zatím není plně hrazena ze zdravotního pojištění. Její doporučená cena je 500 Kč.

 

Test na přítomnost vysoce rizikových kmenů papilomavirů (HR HPV)

Test na přítomnost HR HPV, které způsobují nádorové bujení na děložním čípku, by mohl významným způsobem zefektivnit screening u žen nad 30 let věku. V současnosti má každá žena nárok na úhradu tohoto testu od pojišťovny pětkrát za svůj život.

MUDr. Petr Popelka, primář Gynekologického oddělení Nemocnice Na Homolce  ale uvádí, že je škoda, když se tento test u nás běžně nevyužívá.

Incidence a mortalita v ČR

Incidence a mortalita v ČR

 

Pokud je totiž jeho výsledek negativní, znamená to, že žena může být relativně v klidu, protože i kdyby se virem poté nakazila a infekce přetrvávala, než by se u ní případně vyvinul karcinom, trvalo by to v průměru deset let.

Kdyby se tento test využíval v kombinovaném screeningu s cytologií, nemusely by ženy s negativními výsledky testů chodit každý rok na cytologii jako je tomu nyní.

Například v Holandsku zavedli kombinovaný screening už v roce 2013 a ženy starší 30 let, které měly negativní výsledek, jsou zvány na další stěry po 5 letech.

 

Vyšetření „protinádorové brzdy“

Jestliže cytologie prokáže patologické změny buněk odebraných z děložního čípku, přistupuje se obvykle k tzv. konizaci, tj. k operačnímu odstranění kuželu zasažené tkáně děložního hrdla. MUDr. Petr Popelka ale považuje za velmi důležité provést operaci v pravou chvíli, tj. ještě ve stadiu přednádorových změn a přitom ne zbytečně brzy, zejména u žen, které ještě plánují
těhotenství.

„Proto v takovém případě nabízíme speciální molekulárně-genetický test. Jeho cílem je zjistit, zda pacientčiny geny jsou ještě schopny zajistit ochranu před vznikem nádoru. Pokud tato „protinádorová brzda“ nefunguje, pak je nutno přistoupit k dalším vyšetřením, expertní kolposkopii, bioptickému ověření, eventuálně ke konizaci,“ říká primář Popelka.

 

Jak zlepšit prevenci

lupa1

Incidence ve světě

Iniciace karcinomu děložního čípku ve světě

Pro lepší prevenci rakoviny děložního čípku už bylo v poslední době leccos uděláno. Ženy, které zanedbávají pravidelné preventivní gynekologické prohlídky, jsou nově zvány k odběru cytologie dopisem od zdravotní pojišťovny. Také očkování proti HPV se stalo dostupnějším poté, co pojišťovny akceptovaly jeho úhradu u mladých dívek.

 

lupa1

 

 

Mortalita ve světě

Mortalita z karcinomu děložního čípku ve světě

Přesto se dá dělat ještě mnohem víc, tvrdí odborníci, kteří se snaží vylepšit nelichotivou statistiku výskytu a úmrtnosti na toto onemocnění v ČR

 

 

 

  1.  Je třeba důsledně zavést očkování proti HPV jakožto primární prevenci u mladých dívek a dále u žen po odstranění těžkých přednádorových změn (po konizaci).
  2.  Dosáhnout co nejvyšší účasti žen na screeningu – v tom by měly pomoci zvací dopisy od pojišťoven, osvěta a podpora médií.
  3. Velké zlepšení by  přinesl kombinovaný screening, tedy vyšetřování jak cytologie, tak i HR HPV u žen nad 30 let věku.

 

 

Pak by screening děložního čípku byl mnohem efektivnější a předešlo by se mnoha nežádoucím stavům.

 

O problematiiku screeningu děložního čípku se podělili MUDr. Iva Kinkorová Luňáčková z Bioptické laboratoře, s. r. o., v Plzni a MUDr. Petr Popelka, primář Gynekologického oddělení Nemocnice Na Homolce

Příspěvek Screening děložního čípku pochází z Hledám zdraví

Po operaci ploténky

$
0
0

 

Dobrý den, mám po operaci ploténky (18.9.2014). Byla jsem rok a půl na neschopence. Mám pořád problémy se zády. Byla jsem v lázních i na opakované rehabilitační hospitalizaci. Dostala jsem částečný invalidní důchod. Předtím jsem pracovala jako prodavačka. To už nemohu dělat. Nevydržím dlouho stát ani sedět. Jaká práce by pro mne byla vhodná? Myslím na zkrácený pracovní úvazek, protože s těmi zády a po operaci ploténky mám zatím pořád problémy. Děkuji.

 

Nejdůležitější je, abyste denně sama cvičila – podle zácviku pod vedením zkušeným fyzioterapeutem, bez posílení svalstva kolem páteře se potíží nezbavíte. Jaká práce by pro vás byla vhodná, musí posoudit váš neurolog (nevím, kde byla uskřinutá ploténka a jak probíhala operace). Svou nesprávnou radou (bez důležitých informací) bych vám mohla ublížit.

Příspěvek Po operaci ploténky pochází z Hledám zdraví

Posilovací cviky po hysterektomii

$
0
0

 

Je mi 45 let a před týdnem jsem podstoupila na gynekologii hysterektomii- odstranění pouze dělohy a chtěla bych vědět, jestli jsou nějaké cviky na zpevnění a jestli můžu cvičit i běžné zpevňovací cviky na břicho a záda.

Vydržte ještě alespoň 3 týdny v klidu. Po této operaci se doporučuje začít s cvičením nejdříve za 4 týdny. Pak můžete cvičit Kegelovy cviky na zpevnění pánevního dna i ostatní posilovací cviky.

Příspěvek Posilovací cviky po hysterektomii pochází z Hledám zdraví

Necitlivost nohou

$
0
0

Dobrý den, je mi 29 let mám necitlivost nohou a prstů, místy kůže na chodidlech. Před dvěma lety se mi projevilo mravenčení nohou a po té k tomuto příznaku po pár měsících jsem dostal první epileptický záchvat, doktor mi udělal EEG. A vše bylo v pořádku. Před půl rokem sem dostal další epileptický záchvat a zase mi udělal vyšetření EEG. To mám v pořádku. Mám špatné jaterní testy. Kouřím a nepiju. A doktor mi dal prášky na epilepsii. Používám i konopnou mast, ale nic nepomáhá.

Bylo by velmi užitečné přestat kouřit, protože necitlivost nohou může být původem ve zúžení cév a nedokrevnosti končetin. (Nikotin zužuje cévy.) Ve spojení s epileptickými záchvaty by bylo velmi užitečné ještě dovyšetřit mozek a udělat magnetickou rezonanci, případně další vyšetření. EEG není dostačující. Konopná mast nic neřeší.

Příspěvek Necitlivost nohou pochází z Hledám zdraví


Duševní pohoda – Téma měsíce

$
0
0

Jistě to znáte, termíny úkolů, obchodní schůzky, porady vedení, nevycházející závěrky a duševní pohoda je pryč. K tomu nemocné děti, zapomenutá nezaplacená faktura, díky povinnostem se vám podaří propásnout termín na dnešní manikůru a sotva dojdete domů, zjistíte, že vám kocour shodil z krbové římsy oblíbenou vázičku a manžel z gauče volá manžel, co bude k večeři. Nejenom duševní pohoda je fuč, ale vás popadá i stres, který vám nedovolí spát.

Ale jak tomu předejít?

úsměvOtázek kolem stresu a odpovědí na jeho zvládání naleznete na internetu a časopisech víc než dost. Někomu fungují, jinému ne, ale o tom až tolik náš článek není.
My se na věc podíváme okem psychologů.
Ti potvrzují, že donedávna se pozornost vědců zaměřovala především na otázky týkající se zvládání stresu, vyhoření a rozpoznání rizik, která stres vyvolávají . Stejně tak způsoby, jak se stresu zbavit.
Novější studie psychologie přesouvají svůj zájem k celkovému porozumění toho, co nás chrání před stresem, a co způsobuje duševní pohodu. Na jednu stranu jsou to hormony, které jsou zodpovědné za dušené rovnováhu a na tu druhou pak úroveň emoční pohody.

 

Jak ale ovlivnit emoční pohodu?

Vypadá to, že nezáleží ani tak na tom, co se kolem nás děje, ale jak o tom přemýšlíme.
Zahraniční studie psychologie dokazují, že naše emocionální naladění, formát myšlení i láska k sobě, ovlivňuje kvality našeho života. Spokojenější a šťastnější lidé lépe zvládají stres, mají lepší pracovní výkony, jsou přátelštější a fyzicky zdravější. Tím se také potvrzuje fakt, že pokud je zdravá duše, je zdravé tělo.

 

Hlavní složkou duševní pohody je naděje.šťastná žena

Významnou roli u lidí hraje temperament člověka, sociální opora, i práce, tedy ta, která nás baví. Lidé se silnými vlastnostmi charakteru: empatií, smysluplností a odpuštěním. (jedná se o trvalé vlastnosti) dále pak přátelštější, komunikativní a zvídaví se shodli, že tyto vlastnosti jim různě pomáhají při řešení náročných životních událostí a překonání stresových situací.

Doložili také, že nejde o konkrétní pocit, ale o formát přístupu k životu, tedy o způsobu myšlení. Myšlení, které vychází z dosažitelné naděje. Myšlení, které si dokáže představit přiměřené cíle, na něž umí nacházet správné způsoby jejich dosažení.

 

Co tedy z výsledků vyplývá?

Duševní pohoda nesouvisí ani tak s tím, co se kolem nás děje, ale s tím, jak o situacích svého života přemýšlíme, na co se zaměřujeme a co vyzdvihujeme.

Ještěstístliže vidíme budoucnost optimisticky, dokážeme si přiznat vlastní chyby, ze kterých se umíme poučit, a být vděční za všechno dobré, které se nám děje a mentálně nevyzdvihovat křivdy i nedostatek a to co nám chybí, je velmi pravděpodobně se zvýší míra naší psychické pohody a zvládneme lépe překonávat stres a

Příspěvek Duševní pohoda – Téma měsíce pochází z Hledám zdraví

Éčka díl 1.

$
0
0

Čtete etiketu potraviny a jen se hemží éčky. Přídatné látky, neboli také potravinářská aditiva, prostě éčka se ale používají všude ve světě a nejsou nutně zlem.

 


Evropská unie nám předepisuje užívat totožná číselná označení, znamená to, že ve státech EU, najdete éčka s uvozeným E a po té číslem. Existuje ještě Codex alimentarius, v překladu výživový kodex. Byl sestaven výborem organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Světovou zdravotnickou organizací(WHO).

Přesto do první uvedenou patří i zástupci EU, včetně ČR, tímto kodexem se přídatné látky číselně označují totožně jako v předpisech EU avšak jsou uvozeny označením INS.

Jak je to tedy s éčky?

Všeobecným problémem éček je ale skutečnost, že jednotlivé státy mají vlastní právní předpisy, a tak co je u nás zakázáno, může být jinde povoleno. A co víc, zatím nelze celosvětově paušalizovat označení potravinářským aditiv. I složení jídlakdyž je chemické názvosloví těchto látek shodné, číselné kódy v rámci světa je rozdílné. Stejné příměsi můžeme v rámci světových databází nalézt pod různými číselnými značkami.

 

Není nutno ale ztrácet hlavu. Potraviny, které jsou prodávány na našem trhu, musejí nést české etikety včetně označení složek dle naší legislativy.
A také Codex alimentarius se snaží sjednotit nejen výrobní praxe, ale i označení v zájmu ochrany zdraví spotřebitelů.

 

Přesto pojďme se podívat, co vlastně ty naše potraviny mohou skrývat. Uvádíme legislativně uvedené skupiny aditiv, včetně jejich zástupců. Ne všechny jsou u nás povolené.

 

antibiotika

Antibiotika (E700- 704) zabrání množení bakterií v potravinách, ale u nás jsou zakázaná.
Takže u nás neuvidíte E701 Tetracykliny, ani synteticky vyráběný Oleandomycin E704.

antioxidanty

Antioxidanty prodlužují trvanlivost potraviny, zamezují žluknutí tuků a barevnými změnám potravin. Jsou označeny jako nebezpečné. E103 Alkannin je u nás zakázán, ale může být v potravinách sousedních zemí, ale například E220 Oxid siřičitý.

balící plyny

Balící plyny jsou plyny, které zavádějí do obalu potraviny jako Dusík E941 k masu nebo Oxid uhličitý k sycení nápojů E290.

barviva

Barviva jsou látky udělující potravině barvu například kurkumin E100, nebo riboflavin E101, ale E104  Chinolinová žluť, povolená, přesto kontroverzní a škodlivá látka, vyrábějící se z DEHTU a stejně tak E102 Tartrazin, nechceme konzumovat, natož děti jimž vyvolává alergie a hyperaktivitu.

těsto z mouky

bělidla

Bělidla jsou v některých státech používána k bělení mouky, naštěstí u nás ne. Jedná se o látky E925,926, 927,928, které zrovna nenesou příhodné názvy a raději je užijete k čištění WC než do potravin, jedná se o chemikálie jako chlor, oxid chloričitý, benzoil peroxid, peroxid vápenatý. V celé EU zakázané, ale v Americe si je vychutnáte třeba v pečivu.

 

Kontroverzní éčka

Tato záležitost kolem éček je nejen obsáhlá, ale i mnohokrát popíraná, nebo naopak prosazovaná. Příště začneme emulgátory, enzymy i konzervanty, ale ani dalším článkem neskončíme. Celkově se dá říct, že éčka budou vířit vody dál, na jedné straně stojí zdraví populace, na straně druhé uživit těch 7,3 miliard lidí.

 

Ostatně sami si všimněte, že zapomenuté potraviny, nezplesnivěly, nevybledly ani neztvrdly, ačkoli lhůta jejich trvanlivosti už vypršela. Jak je to možné?
A čím si vysvětlit, že jahody z domácího kompotu jsou našedlé, zatímco v kupovaném krásně červené? Proč na kilogram majonézy muselo podle dřívějších norem přijít osm vaječných žloutků a nyní stačí pouze jediný.

Asi už tušíte, že?

Příspěvek Éčka díl 1. pochází z Hledám zdraví

Éčka díl 2.

$
0
0

Pokračujeme v přehlídce potravinových doplňků. Doslova učíme se éčka. Některá jsou neškodná, jiné kontroverzní. Důvodem jejich používání je, vylepšení vlastností potravin, od lepší chuti, vlhkosti, barvy, konzistence až po éčka zaručující lepší návaznost dalších látek.  Pojďme se podívat  na další skupiny.

Nejbezpečnější éčka

enzymy

Bezpečná skupina lipáz  E1104. Lipázy jsou enzymy štěpící tuky, v EU jsou považovány za běžnou součást lidského těla a tak nejsou ani na potravinách označovány. V USA, ale na obalu musejí být označeny.

 

Opravdu nezbytná éčka?

emulgátory

Emulgátory zajišťují vytvoření směsí běžně nemísitelných látek. Už tento popis vyvolává podivení na co to vlastně potřebujeme? Nicméně patří sem  E322 Lecitin, který je obsažený v každé živé buňce, působí jako antioxydant a má spojovací funkci mezi vodou a olejem. Proto je přísadou rostlinných tuků Hery, margarínů, přidává se do  ledových zmrzlin a nanuků. Nalezneme jej i v sušenkách.

E322 nám tedy těžkou hlavu neudělá, horší to je E400 kyselina alginová a E405 Propan-1,2-diol-alginát, obě látky jsou povolené  EU, první z nich se izoluje z řas, druhý se sice vyrábí synteticky z přírodních látek.  Jako zahušťovadlo vytváří s dalšími hydrokoloidními gely stálé gelovité produkty. Proto jsou součástí pudingů, zmrzlin, ale také pečiva. Jejich nežádoucí hodnotou je fakt, že způsobují trávicí potíže. E400 stojí za nadýmáním, a E405 pak za průjmy. Týká se to sice citlivých jedinců, ale v dnešní době je to alergen, který může spustit další alergické reakce.

 

marmeládykonzervanty

Jak už název skupiny značí, jedná se o látky, které mají prodloužit trvanlivost potravin a zamezit růstu plísní. Nejméně škodlivá je kyselina sorbová E200.  Tato éčka se vyskytují v přírodě, jsou součástí bobulovitých plodů jeřábu. Ale sami o sobě mohou způsobit u citlivých jedinců kopřivku.  Jedná se ale o výjimku atak je v EU uživám jako prostředek zcela nezávadný do pečiva, marmelád, konzervačních nálevů při zavařřování, či do želírovacích cukrů zavařenin.

Totéž ale nelze říct o sorbanových solích. Sorban sodný E201 není ani  v EU povolen. Sorban draselný E202 a vápenatý E203 jsou sice povolené, ale vyrábějí se syntetickou cestou z ropných derivátů. Lékařské výzkumy neprokázali žádnou zdravotní komplikaci těchto éček, ale přeci jen už jen fakt jejich výroby zrovna nevyvolává lákavou nabídku k jídlu. Éčka jsou součástí řady potravin od tatarek po pečivo s majonézou.

 

kypřící látkyphoto of delicious ham with parsley on white background

sýrNa první pohled běžné kuchyňské přísady do pečiva, E408 pekařské droždí a E501 uhličitan ( hydrogenuhličitan) draselný, tedy kypřící prášek do pečiva. Horší verzí jsou  látky na bázi fosforu E340 -E343. Většina z nich je zakázaná, protože tyto látky mají na svědomí nežádoucí odvápňování kostí. Jedinou látku E340(iii) donedávna teprve v EU povolenou a velmi dlouho testovanou a schvalovanou, využíváme též jako protispékavou látku.

Dalšími kypřícími látkami jsou E450 difosforečnany a polyfosforečnany E452 jsou užívány běžně v potravinách do uzenin a paradoxně sýrů. Paradoxně proto, že i u těchto éček se ví, že jejich vyšší dávky odvápňují tělo. To znamená, že takové sýry jako tavené Apetito, Primátor, Kiri, Veselá kráva, u nichž by jste předpokládali přísun vápníku, jsou díky éčka E450 nebo E452 potravinou, která vápník z těla odebírá.

A víte na jsou látky E450 a E452 v potravinách potřené? Aby vázali vodu, tedy aby potraviny zvyšovaly svůj objem. „V šunce tolik potřebné, že? “

 

Víte co je…

protispékavost? neboli co jsou protispékavé látky? Jsou to látky, které zamezují tvorbě hrudek v potravinách. Používají se zejména v práškových anebo granulovaných potravinách (granko, granulované čaje, nápoje v prášku) nebo v kuchyňské solil a pod.
Docela zvláštní je jejich příměs v sáčku rýže,  o níž si každý myslí, že je přírodním sáčkovaným produktem. Jak vidíte, není.

 

Podívejme se zevrubněji na éčka pod skupinou

protispékavé látky

jedná se o velmi početnou skupinu látek. Většina je v EU zakázána, a povolená éčka jsou:

granulované potravinyE 336 Vinan draselný (Vinan monodraselný, dihydrogenvinan draselný, Tartarát monodraselný), Vinan didraselný)
E 421 Mannitol cukerný alkohol zakázaný do výrobků pro kojence a batolata
E 426 Sojová hemicelulosa
E 460 Cellulosa (Mikrokrystalická· celulóza -Celulózový gel, Prášková celulóza)
E 470 (a) Sodné, draselné a vápenaté soli mastných kyselin
E 470 (b) Hořečnaté soli mastných kyselin
E 500 Uhličitany sodné (i) Uhličitan sodný (Bezvodá soda) (ii) Hydrogenuhličitan sodný (Jedlá soda, Soda bikarbona, Soda, Sodium carbonates) (iii) Ekvimolární směs uhličitanu sodného a hydrogenuhličitanu, Sesquikarbonát sodný)
E 504 Uhličitany hořečnaté (Uhličitan hořečnatý, Hydroxid-uhličitan hořečnatý)
E 509 Chlorid vápenatý
E 530 Oxid hořečnatý
E 535 Hexakyanoželeznatan sodný (Ferrokyanid sodný)
E 536 Hexakyanoželeznatan draselný (Ferrokyanid draselný, Žlutá krevní sůl)
E 538 Hexakyanoželeznatan vápenatý (Ferrokyanid vápenatý)
E 551 Oxid křemičitý (Křemen, Silikagel)
E 552 Křemičitan vápenatý
E 553 a Křemičitan hořečnatý (syntetické)
E 553 b Trikřemičitan hořečnatý (talek, mastek, práškový talek)
E 555 Křemičitan draselno-hlinitý (Hlinitokřemičitan draselný , Aluminosilikát draselný)
E 556 Křemičitan vápenato-hlinitý (Hlinitokřemičitan vápenatý, Aluminosilikát vápenatý)
E 558 Bentonit (Smektit, Křemičitan hlinito-hořečnatý)
E 559 Křemičitan hlinitý (Kaolin)
E 572 Stearan hořečnatý
E 900 Dimethylpolysiloxan (Polydimethylsiloxan, Dimethylsilikonové olej)
E 953 Isomalt

 

Zvláště u látek na bázi hliníku není jednoznačné zdravotní stanovisko. Hliník je spojován s Alzheimerovou chorobou, ale u potravin zatím nebyl určen přesný účinek, zda chorobu hliník v potravinách způsobuje nebo ne. Tato záležitost je zatím v rukách výzkumných vědců, přesto se tyto látky užívají. V každém případě se nedoporučuje olizovat nebo seškrabávat zbytky potravin z hliníkových uzávěrů (například u jogurtů).

 

látky zlepšující mouku

jedná se o jiné látky než emulgátory, které se používají k vylepšení vlastností mouky. Mezi tyto látky patří E341 kypřící látka i protispékavá látka fosforečnan vápenatého, který se vyrábí z kyseliny fosforečné. Maximální přípustné množství: 70 mg/kg tělesné hmotnosti. V ČR (celé EU) je použití fosforečnanu vápenatého povoleno v nezbytném množství v potravinách a při výrobě dětských příkrmů.

Zcela bezpečnými látkami pro dospělé jsou pak E516, E517 neboli sírany vápenaté a amonné. Obě látky jsou ale používány v množství, které je nezbytné. A nesmějí být užívány v potravinách dětské výživy, protože mohou způsobit krvácivost.

vlasy na talířiNa tato éčka si udělejte vlastní názor

No a dalšími povolenými éčky této kategorie jsou E920 a E921 L-cystein a L-cystin. Vyrábí se synteticky z cystinu, který se nachází v hydrolyzovaných bílkovinách keratinu. Ten se nachází v peří a vlasech (vlasy lidí z Číny). Dále se nachází v kůži, kopytech, nehtech i vlně. Hlavním zdrojem cysteinu jsou lidské vlasy a štětiny prasat.

Látka se používá do nekvašeného chleba, chleba, pečiva, chlebové mouky. Také se využívá jako přísada k barvení uzenin, do ovocných šťáv jako antioxidant zabraňující ztrátě vitamínu C. Může být také přítomna v cereáliích i kojenecké stravě. Cystein se používá při léčbě jater a jako prevence při ozařování. Látka se používá také jako prostředek zlepšující růst vlasů a nehtů, jako přídavek do šampónů a krémů, avšak větší dávky pro tělo způsobují neplodnost.

 

leštící látky

Vytvářejí lesklý ochranný povlak na potravině. Jsou to neškodné přírodní látky E901 -E904.  Jedná se o vosky včelí i vosky nebo vosky pryšcových rostlin či výměšků hmyzu jako Šelak- E904

 

nosiče

některá éčka této skupiny se uplatňují  jako protispékavé i kypřící látky, nebo jako zahušťovadla. Jsou to látky, které umožňují projení nebo sloučení dvou rozdílných látek jako přidání aroma, aniž by nějak ovlivnily potravinu. E425 Konjaková guma a glukomannan nebo E460 Celulosa, E509 Chlorid vápenatý jsou naprosto bez zdravotních rizik. Dále užívaný je E558 bentonid a E559 křemičitan hlinitý, též užívaný bez omezení, ale přeci jen obsahují výše problematický hliník.

Dalšími jsou pak šedo-zónová éčka, (povolená, lékařsky zatím nezakázaná, ale…) E1201 -E1204  umělé Polyvinylpyrolidony, Polyvinylalkoholy a Pullulany. Nejsou oficiálně známy žádné nežádoucí účinky. Dosud však ověřeno, odstraňování této látky z těla. Existuje podezření, že stopy této látky setrvávají ve střevních uzlinách po dobu několik měsíců až let. Tyto látky v těle mohou způsobit poškození plic či ledvin, zvýšenou citlivost pokožky, dermatitidu. Studie proběhly zatím na krysách a malých hlodavcích a dokazují zvýšené riziko vzniku nádorů.  Jsou to látky, které jsou užívány především ve slazených nápojích a cukrovinkách.

 

odpěňovače

jsou látky, které zabraňují pěnivosti. Pro vegetariány nevhodné látky E491- E494, žlutý prášek, který se vyrábí výhradně ze živočišných tuků. V minulosti nebyla v ČR povolena, avšak dnes se smí přidávat do všech potravin v celé EU, v Americe i Austrálii je tato látka přísně zakázaná a to proto, že látka působí jako alergen a poškozuje játra i ledviny. Průzkumy v rámci EU ale ukazují, že tyto změny nastávají až při vyšších dávkách, proto jsou tato éčka v EU povolena.

Další šedou zónu tvoří E1520 a E1521 Propylenglykoly, látky u nichž jsou zaznamenány případy otravy v případech požití dětmi. Dále u nich byly sledovány karcinogenní účinky, s negativním výsledkem, ale namísto toho byla prokázána patologická změna centrální nervové soustavy. Při přímém styku může dráždit pokožku a oči. U skupin lidí, kteří mají negativní reakce na tuto látku, se může vyskytnout dermatitida. Přesto jsou látky v EU povolené.

Chrání potraviny před zamrznutím a má konzervační účinky.
masoPropylenglykol se používá v  masných výrobcích, aby nedošlo ke ztrátě barvy masa, a jako rozpouštědlo přidaných barviv při zpracování řepného cukru u dresinků, popcornu, zmrzlinách bez tuku, sušenkách, slazeném sekaném kokosu, čokoládových produktech. A u droždí jako odpěňovač.

Mimo potraviny se používá jako přísada do nemrznoucích směsí do vozidel, zubních past, dětských krémů, rtěnek, deodorantů, atd.

 

 

 

 

Éčka těchto skupin na závěr

Jak jste si jistě všimli, dnešní skupiny ovlivňují vlastnosti potravin. Tedy nejsou tak důležité v potravinách. Moderní výrobci a ekologičtí producenti tyto látky nepoužívají, protože razí myšlenku přirozeného zpracování surovin,které není nutno nijak přibarvovat, nadýchávat, ani jim prodlužovat trvanlivost.

Nelze si neuvědomit, že mnoho z těchto skupin éček jsou látky v některých zemích zakázané, nebo nepoužívané, pro některé skupiny strávníků. Dalo by se říct, že jsou zbytečné, ale jedná se o konzumaci, která spotřebě těchto potravin, která následně upravuje jejich složení. Kupuje-li se hodně je nutné suroviny nastavovat, zvyšovat jim objem a kupuje-li se málo, je nutné jim prodlužovat trvanlivost, aby výroba nepřišla vniveč. je zcela a vás, jak se k této skupině přídavných látek potravin postavíte vy, strávníci.

Příspěvek Éčka díl 2. pochází z Hledám zdraví

Klimakterický syndrom

$
0
0

Je mi 50let stále jsem unavená, trpím návalem horka, ale vaječníky mi pracují ještě dobře. Také mi padají vlasy a trpím bolestí kolem kloubů hlavně kotníků. Mívám po ránu oteklý obličej.

Na dálku lze – teda téměř nelze určit, co se skrývá za vašimi potížemi. Stav je podezřelý třeba ze špatné funkce štítné žlázy. Neuděláte chybu, když absolvujete obvyklou preventivní prohlídku u svého praktického lékaře. Návaly horka svědčí pro klimakterický syndrom, stejně jako otoky obličeje. Pokud na správnou funkci vaječníků usuzujete z pravidelné menstruace, pak to nemusí být dostatečný důkaz o dostatečné produkci estrogenů. Bylo by vhodné stanovit hladinu FSH.

Příspěvek Klimakterický syndrom pochází z Hledám zdraví

MOVEMBER – karcinom prostaty odhalí v synlabu

$
0
0

Karcinom prostaty je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v České republice. Za posledních dvacet let se jeho výskyt zvýšil přibližně o 100 %. Přestože počet úmrtí v jeho důsledku zdaleka tak rychle neroste, spíše je v posledních letech neměnný, je třetí nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor u mužů v České republice.

Společnost synlab se v pilotním programu připojí k akci Movember.

Přijďte na bezplatné vyšetření prostaty do vybraných odběrových pracovišť v Praze.

V průběhu listopadu 2015 vyšetří ve vybraných odběrových pracovištích zdarma muže od 35 do 50 let věku. Stačí, aby si v nich nechali odebrat krev,

a to od 2. do 30. listopadu 2015. Zájemci o vyšetření mohou navštívit odběrová pracoviště společnosti synlab v Praze:

  • v areálu UVN ve Střešovicích
  • v Poliklinice Vítězné náměstí
  • v poliklinice Kartouzská
  • nebo v Poliklinice Lípa v Seydlerově ulici v Praze 5

Čeká je nejmodernější forma vyšetření na rakovinu prostaty zdarma.

Příspěvek MOVEMBER – karcinom prostaty odhalí v synlabu pochází z Hledám zdraví

Těhotenství a sex

$
0
0

Sexuální život v těhotenství a po porodu je pro mnohé radost, pro jiné naopak tabu, a pro řadu párů oblast, se kterou si zkrátka neví rady. Může partnerský styk škodit dítěti? Kdy je vhodné nahradit tradiční sex alternativami? A co ejakulace do pochvy, škodí nějak? Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan poskytl k tématu odborný komentář

Intimnosti vynechejte, pokud orgasmus vyvolává křeče či tvrdnutí břicha

Jak se říká – těhotenství není nemoc.

těhotenstvíPokud tedy není komplikováno krvácením, bolestmi břicha s křečemi v děloze či jiným podobným stavem, je možné i v průběhu gravidity normálně provozovat sex. Bude ale lepší se vyhnout pouze prudkému a hlubokému pronikání do pochvy, které by mohlo podráždit děložní hrdlo a dělohu.

Určitě ženám doporučuji, aby se při tom řídily svými vlastními pocity a zdravým rozumem.

 

Neexistuje jednotný metr

Některé ženy si sex i s orgasmem v těhotenství užívají, jiným není příjemný. Někdo má chuť na sex v těhotenství zvýšenou, někdo naopak sníženou. Některé ženy také vnímají zvýšené prokrvení a tím také vyšší citlivost pohlavních orgánů jako nepříjemné a sex až jako bolestivý. Jiným naopak zvýšená citlivost dopomůže k rychlejšímu orgasmu. Je to opravdu velmi individuální.

Pozor

Pokud však žena po sexu špiní či krvácí nebo ji bolí břicho, a to zejména v prvních třech měsících, doporučuji se sexu se zavedením penisu do pochvy raději vyhnout, a využít spíše některých alternativních sexuálních praktik.

Je třeba se jen chránit před možnými infekcemi a v případě, že se pár rozhodne využít praktik, při nichž se užívá dráždění rukou, je vhodné, aby si partner ruce před kontaktem s partnerčinými genitáliemi řádně umyl. Vypustit intimnosti úplně pak doporučuji v případě, že ženě orgasmus vyvolává křeče, tvrdnutí břicha, bolesti či krvácení.

Těhotenství a ejakulace do pochvy?

Pozor na to!

Jednou z věcí, na které se mě nastávající maminky často ptají, je ejakulace přímo do pochvy. Zajímají se, zda může být nějak riziková, zda nezpůsobí potrat či předčasný porod. Na to obvykle odpovídám: pokud jsou oba partneři zcela zdraví a ženě nehrozí předčasný porod, ejakulace do pochvy by neměl být problém.

Riziko však nastává v případě, kdy muž trpí nějakým zánětem, o němž třeba ani netuší. Touto cestou totiž hrozí infikování partnerky, což pak samo o sobě už může komplikace v těhotenství vyvolat. Dalším problémem může být látka prostaglandin, kterou ejakulát v malé koncentraci obsahuje.

Víte, že …

Prostaglandiny se tradičně podávají ženám, kterým chtějí lékaři vyvolat porod.

Pokud tedy ženě hrozí vyšší riziko předčasného porodu, raději bych doporučoval se ejakulaci přímo do pochvy vyhnout, aby nedošlo k vyvolání stahů a k případnému porodu před termínem. V obou případech však existuje poměrně snadné řešení – užití kondomu.

rodina s novorozenětem

Po porodu dodržujte šestinedělí

Pokud jde o sex po porodu, zde doporučuji dodržet takzvané šestinedělí, tedy vyčkat s ním alespoň po dobu šesti týdnů. Důvodem je zejména to, že při porodu se spolu s vypuzením dítěte odlučuje i placenta a v děloze tak vzniká otevřená rána. Ta je pak velmi snadným místem pro průnik jakékoliv infekce.

žena ve spršeProto se ženám nedoporučuje nejen sex, ale také koupání ve vaně – vhodnější je určitě sprcha. Po uplynutí šesti týdnů by již mělo být vše zhojeno a pak už záleží jen na samotné ženě, zda je pro ni styk příjemný.

Pro mnoho žen je sex zpočátku až bolestivý a může trvat i řadu měsíců, než se vše opět upraví. Rozhodně není dobré to na sílu „rozchodit“, jak se říká, protože by to mohlo mít fatální a dlouhodobé dopady na celkovou partnerskou sexualitu.

Pozitivní však je fakt, že zatímco v těhotenství nepomůže pro zlepšení sexu žádný přípravek, v období po porodu už ženám přírodní preparáty pomoci mohou. Mnoho žen totiž v období po porodu trpí na suchost sliznic, podobně jako v přechodu, a to zejména v době kojení. Tady pak mohou ženy sáhnout po přírodních přípravcích s fytoestrogeny, zvláště maminkám doporučuji Sarapis soja s mateří kašičkou či Červený jetel plus soja.

 

Příspěvek Těhotenství a sex pochází z Hledám zdraví

Jaká práce je vhodná?

$
0
0

Dobrý den paní doktorko, už jste mi odpovídala na můj dotaz. Prosím ještě o jednu odpověď. Je mi 42 let. Mám po operaci dvou plotének(18.9.2014). Zároveň mám vrozenou dysplazii kyčli. Na levé mam coxartrózu 2 stupně. S těmi zády mám problémy a špatněji chodím. 16 let jsem pracovala jako prodavačka a musela jsem skončit ze zdravotních důvodů. Mám přiznaný částečný invalidní důchod a šla jsem se zaregistrovat na úřadu práce. Vůbec nevím jakou práci bych teď měla dělat. Stát dlouho nevydržím, nesmím nic tahat a když déle sedim, tak mě ty záda bolí. V oblasti beder. Prosím, poraďte mi. Vůbec nevim, co mám dělat. Jaký druh práce atd. Děkuji Vám moc za odpověď.

Pro vás by bylo vhodné zaměstnání, kde se střídá krátká chůze a sezení, napadá mne třeba administrátorka, kontrolorka ve skladu. Vše spíše záleží na pracovním prostředí a spolupracovnících.

Příspěvek Jaká práce je vhodná? pochází z Hledám zdraví


Bulka v podpaží

$
0
0

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu je mi 42 let, pod levou paží se mi udělala malá bulka, není vidět, ale na pohmat je cítit a pod paží mě to bolí, nevím, jestli s tím mám někam jít, nebo jestli jsou to třeba jen uzliny? Děkuji za odpověď.

V každém případě bouličku ukažte lékaři!

Příspěvek Bulka v podpaží pochází z Hledám zdraví

Slepota z pohlavního styku

$
0
0

Ačkoli to zní, jako science fiction, je to možné. Ano lze oslepnout z pohlavního styku. Přesněji z nechráněného pohlavního styku. Řeč je o bakterii Chlamydia trachomatis, která se také přenáší pohlavní cestou. Chlamydiové infekce jsou všeobecně velmi zrádné,  mnohokrát jsme publikovali  o příznacích, projevech, léčbě i následcích chlamydiových infekcí, třeba jako v článku  o nevysvětlitelných příznacích a obtížích.  

To, že  tedy nechráněný pohlavní styk s přenosem zrádné bakterie, zapříčiní slepotu, již nemusí být tak nevěrohodné.  Chlamydia trachomatis, neboli trachom je celosvětově významným důvodem poruch zraku, v ČR se naštěstí prakticky nevyskytuje.

Výskyt trachomu

titulní strana brýleChlamydie tohoto poddruhu se může přenést při kašlání nebo kýchání, další možností jsou sdílené předměty denní potřeby (zejména kapesníky a ručníky). Celkově riziko nákazou roste s poklesem úrovně hygienických standardů  a také se soudobou migrací obyvatel prakticky celé zeměkoule. Stále ale platí, že nejvíce ohroženi jsou obyvatelé Afriky a Střední a Jižní Ameriky.
Chamydia trachomatis, způsobující trachom je celosvětově velmi rozšířená. Trachomem je na celém světě infikováno asi 500 miliónů lidí a zhruba 8 miliónů jich díky tomu ročně oslepne. Mezi ně patří i novorozeňata, která se nakazí při průchodu porodními cestami při samotném porodu. Slepota je pak v jejich případě téměř nevyhnutelná.

 

 

 

Projevy trachomu

V zemích, kde je výskyt trachomu častý jej lze relativně snadno diagnostikovat na základě chronického očního zánětu. Ideálním diagnostikem je oční lékař.

Podstatou trachomu je nahromadění lymfatických buněk ve vazivu pod spojivkou a tím i ke zvýšení spojivkové tkáně. Tato začne nepřiměřeně bujet a začne tvořit vysoký počet vlnitých záhybů a výrůstků. Povrch spojivky se pak zvětšuje, je drsný a rozpukaný a může velmi snadno začít krvácet.poškození rohovky

Onemocnění trachomem způsobuje slepování okrajů očních víček, což v některých případech může mít tak pomalý průběh, že si nemocný ani žádného problému nevšimne. Dochází k zvětšení tloušťky víček a otvor mezi nimi se postupně zužuje až nastoupí slepota.

Dle pokud se opakované infekce trachomu neléčí, může dojít k vychlípení víček, což je velice bolestivá forma slepoty, kdy jsou oční víčka otočena dovnitř. Řasy pak poškrábou rohovku a zhoršuje se zrak. Tento proces pak postupně vede také až ke ztrátě zraku, kdy se slepota stane ještě velmi bolestivou.

 

Slepota tedy vznikne jak poškozením částí oka, sítnice nebo rohovky, tak i deformace víček vede k mechanickému poškození zrakového orgánu, nebo nastanou díky nevratným procesům srůsty víček a následná slepota se stane finálním stavem.

Průběh a závažnost onemocnění závisí také na životních podmínkách a na hygienické úrovni, což je právě záležitost chudších zemích, kde je této nemoci nejvíce.  Infekci zhoršuje suchý vítr, prach a jemný písek. Tím se také usnadňuje přenos trachomu.

Léčba

Onemocnění se dá léčit pomocí antibiotik, chlamydie jsou zvláště citlivé na tetracykliny a makrolidy. Ideálním způsobem podání antibiotik je forma očních mastí. U chronických forem spojených s jizvením a poškozováním rohovky je někdy možné provést operační zákrok, při kterém je provedena plastika očního víčka a je upravena poloha očních řas tak, aby nedocházelo k dalšímu poškozování víčka.

 

 

Příspěvek Slepota z pohlavního styku pochází z Hledám zdraví

Anxiolytika před kolonoskopií

$
0
0

Před 5 lety jsem byla na kolonoskopii, jako medikaci před výkonem jsem měla dormicum inv. 5 mg a dolsin 50mg, celý průběh vyšetření jsem prospala. Dnes jsem byla opět, dostala jsem inv. apaurin a dolsin 100 mg. Dnešní vyšetření bylo opět bolestivé. Mám pocit, že jsem nespala vůbec. Občas, cca 1x týdně na noc si vezmu Lexaurin 1,5 mg, můžu tedy být již na tyto uklidňující přípravky méně citlivá? Ptám se proto, že se tohoto vyšetření vždy moc obávám. Děkuji Tereza

Lexaurin je návykový lék, jehož účinky se časem snižují, což vede k nutnosti navýšit dávku. Apaurin (diazepam) je lék ze stejné skupiny jako Lexaurin, který jen zmírňuje úzkost a navozuje útlum (stejně jako dormicum). Ani jedna z těchto látek nejsou skutečně účinná v navození anestéze. Při příštím vyšetření požádejte o celkovou anestézii (musí být přítomen anesteziolog).

Příspěvek Anxiolytika před kolonoskopií pochází z Hledám zdraví

Každodenní používání počítače zrak nezhorší

$
0
0

Každodenní používání počítače, elektronických čteček a tabletů nebo sledování plazmových televizních obrazovek podle očního lékaře zrak nezhorší. Člověk kvůli tomu nezačne nosit dioptrické brýle, když je dosud nepotřeboval. Problémy přesto může mít – unavené oči ho řežou a pálí, vidění je rozmazané a do dálky zhoršené. Může ho také bolet hlava. oko

Pokud máte celý  den  hledět do rozsvícené žárovky, tak si pomyslíte, že je to bláznovství. Jenže jestliže se díváte celý den do zářícího monitoru, je to asi přibližně stejně nezdravé. Při dlouhodobém sledování obrazovky, která je zdrojem světla, se totiž zužuje zornička a je přesvětlená sítnice.žárovka

Pro snížení zrakové námahy radí lékaři několik opatření, například pracovat při vhodném osvětlení, dbát na správné umístění stolu a monitoru, zamezit oslnění a odleskům monitoru. Důležité také je dopřát očím odpočinek, občas je osvěžit pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti.

Používání moderních technologií může být pro zrak i výhodné. Programy umožňují zvolit pozitiv nebo negativ, tedy černé na bílém nebo bílé na černém či jiném odstínu.

 

 

 

Moderní technologie oceňují také lidé slabozrací a zrakově postižení. Ať už jsou to mobilní telefony se speciálním programem, čtecí zařízení, různé touch pady nebo zařízení computerového typu, obsahují programy, 3D brýlekteré dokážou zvětšit běžný text do požadované velikosti.

Na pozoru bychom se měli mít před  3D projekcí, které divák sleduje za pomoci speciálních polarizačních brýlí.

Ne každý divák si z jejich sledování odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel v brýlích plnohodnotně vidí jenom ten, kdo má obě oči v pořádku, nebo oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi nebo čočkami. Návštěva 3D projekce totiž může odhalit skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo. Jsou zaznamenány případy, při kterých se tato projekce zdála divákům nejen rozmazaná, ale i pokřivená, propadlá či vypouklá a zároveň způsobila pozorovateli závratě. V tomto momentě, není projekce požitková a bylo by nezbytné a vhodné navštívit svého očního lékaře.

Příspěvek Každodenní používání počítače zrak nezhorší pochází z Hledám zdraví

Mám polyneuropatii

$
0
0

Dobrý den je mi 43 let a po dobu 3 let stále trpím bolesti nohou, až mě přišli na polyneuropatii. Ale doktoři nic, bolesti stále větší, mám je v nohách a v rukách, poraďte můžu do důchodu? Trpím v práci bolestí, mohu poslat i výsledky od doktorů.

Prosím, nic mi neposílejte, já nemohu posoudit, zda máte nárok na invalidní důchod díky polyneuropatii. Vyhledejte Centrum nebo ambulanci pro léčbu bolesti (bývají u větších nemocnic).

Příspěvek Mám polyneuropatii pochází z Hledám zdraví

Viewing all 1009 articles
Browse latest View live